W jaki sposób największa gra symulacyjna pomogła sporej liczbie pracowników.


W jaki sposób największa zorganizowana gra symulacyjna pomogła dużej grupie pracowników. Gry symulacyjne są coraz istotniejszym i niejednokrotnie wykorzystywanym narzędziem w celu podniesienia kwalifikacji pracowników w różnych branżach. Przez ich zastosowanie można sprawdzić, jak poszczególne osoby zachowywać się będą w nietypowych okolicznościach, a dodatkowo znacząco zwiększyć samodzielność i chęci do kreatywnego rozwiązywania problemów.
Z całą pewnością takie zadanie wypełniła największa strategiczna gra, jaką zorganizowano wśród polskich firm. O jej wielkości zaświadczą chyba najlepiej liczby, a te wyglądają następująco. W grze tej wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu , podzielonych na 24 zespoły, a sama plansza potrzebowała kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni.
Całość została podzielona na dwa dni treningowe, w całości dając około czterech godzin samej zabawy. Ale dzięki przerwie wszystkie drużyny miały czas na opracowanie koncepcji na następny dzień, z czego część z nich skorzystała w stu procentach. Jedna z grup postanowiła do czwartej nad ranem zastanawiać się nad tym problemem, nie dając przy tym odpocząć trenerowi.
Idea gry opierała się na wcieleniu się wszystkich uczestników w rolę zarządu firmy handlowo-usługowej, funkcjonującej na konkurencyjnym rynku, a co się z tym wiąże rywalizującej o tych samych konsumentów. Każda grupa na początku zarządzała takimi samymi zasobami, czyli pieniędzmi, majątkiem, pracownikami i udziałami w rynku.
Każda drużyna dostawała określoną liczbę zleceń od klientów, jednak było ich znacznie więcej, niż możliwości ich zrealizowania. Z tego też powodu trzeba było podejmować trafne decyzje związane z projektami i wybierać te, jakie w opinii uczestników najbardziej mogły się opłacić. Jednak do łatwych zadań to nie należało, gdyż często mogły się nagle pojawić nieprzewidziane okoliczności, zmuszające do sprawnego działania i podejmowania jakiegoś ryzyka.
Te parę godzin wspólnego grania naprawdę bardzo dużo uczestnikom, a przecież taki był podstawowy cel jaki postawili organizatorzy. Przede wszystkim wzmocniło gotowość do samodzielnego rozwiązywania problemów, lecz jednocześnie zwiększyło ekonomiczną i strategiczną świadomość.